עורך דין מיסוי מקרקעין

עורך דין מיסוי מקרקעין

 

עורך דין בתחום מיסוי מקרקעין, הוא אדם המתמחה בחוק מיסוי מקרקעין, בכל עקרונותיו וסעיפיו.

מטרת חוק זה הוא לעשות סדר במיסוי השבח המדוייק, כאשר מתבצעת מכירה של זכות במקרקעין. החוק חל על יזמים בתחום הנדל"ן, מתווכי דירות, קבלנים, והמיסוי על עסקאותיהם מועבר אל מס הכנסה.

החוק אינו חל על גורמים אשר הפכו את נושא מכירת וקניית מקרקעין לעסק – אלו הקונים ומוכרים מקרקעין באופן תדיר, באופן יום-יומי, בהיקף רחב – אלו משלמים למס הכנסה את מיסיהם ככל בעל עסק בתחום אחר בישראל, כפי שכל בעל עסק בתחום אחר משלם.

 

מס שבח מקרקעין

מס שבח מקרקעין הוא מס שנוצר כתוצאה מעליית ערך המקרקעין הנמכר – מס על כך שהנכס הושבח והפך לבעל ערך גבוה יותר, כך לדוגמא בנכסים שעברו שינויים שמשביחים אותך ובעיקר עליות מחירים טבעיות בשוק הנדל"ן בארץ.

המס הוא מס הכרחי אותו נדרש כל מוכר זכות מקרקעין לשלם, בין אם הוא מקומי או לא.

 

חישוב מס השבח

חישוב מס השבח המדוייק היא פעילות מורכבת לפחות כמו פיצוח וכריה של מטבע מסוג ביטקוין. ישנם משתנים רבים שנכנסים למשוואה – יום מכירה, יום רכישה (שונים בתכליתם), שווי מכירה, שווי רכישה, ניכויים, תוספות, שיפוצים, ערך הנכס – והמשוואה אינה פשוטה או אבסולוטית. לחישוב נכנסים גם סעיפים לטובה או לרעה על המוכר ועל הקונה הקיימים בחוק, והוא תלוי בתשלומים נוספים אותם השקיע המוכר בנכס בתקופה שבין הרכישה למכירה. גם לאחר החישוב המורכב, עדיין יש לקחת חוקים וכללים נוספים ואפילו גורמים כמו שחיקת הכסף שבאמצעותו שולמו כלל ההוצאות, ורק אז ניתן להגיע למס השבח המדויק אותו ידרש המוכר לשלם.

 

שיעור מס השבח

חוק מיסוי מקרקעין הוא חוק דינאמי שמשתנה באופן תדיר, וכל עורך דין, יועץ מס או רואה חשבון שרוצה לייצג את לקוחותיו נאמנה ולתת להם אומדן מדוייק בנוגע לשומת המס אותה ידרשו לשלם במדויק – חייב להתעדכן ולדעת את כל השינויים וכל העדכונים אותם החוק עובר בזמן אמת. מס השבח אפילו תלוי בגורמים נוספים כמו מועד רכישת הנכס, לדוגמא, וגם כאן יש מקרי קצה בהם קיים על פי ההגדרה החוקית יותר מיום רכישה אחד – במקרים שבהם נכס עבר בתורשה בשני חלקים מהורים לבן, לדוגמא.

 

"טריקים" בחסות החוק

עורך דין מיסוי מקרקעין מקצועי יכול לחסוך כסף רב ללקוחו בהתאם למידת בקיאותו בחוקי המדינה הנוגעים למיסוי מקרקעין – כאן נכנס גורם מכריע בבחירת האדם שיתן עבור הלקוח את הליווי. כך לדוגמא, ניתן בחלק מהמקרים לחלק את השבח לחלקים בטענה שהשבח היה הדרגתי – ואם הדרגתו נופלת על תאריכים או טווחי תאריכים מסויימים המוגדרים בחוק – ניתן לחסוך כסף בגובה המס על המקרקעין. בנוסף, בהתאם למצבו המשפחתי של הלקוח, גילו, מצבו הרפואי, נכסיו והאמצעים שברשותו ניתן למצוא סעיפים בחוק המורכב אשר יכולים להוות חיסכון משמעותי במיסוי המקרקעין עבור הלקוח – הלקוח חייב לאתר עורך דין מיסוי מקרקעין אשר מכיר את כל ההקלות, ההטבות, הטריקים (החוקיים) והשיטות להוריד את מיסוי המקרקעין נמוך ככל האפשר.

מיסוי מקרקעין