רבים חושבים שהם יודעים מהי ההגדרה של תאונת עבודה, אבל מסתבר שההיכרות של רבים בנושא היא חלקית.

אם לא די בכך, מסתבר שלא כל אחד יודע מהי מחלה מקצועית ומה ההבדל בין השתיים.

החלטנו לכתוב מדריך מקוצר בנושא כדי לעשות סדר בין שתי ההגדרות שצוינו לעיל.

הישארו אתנו ותקבלו את כל המידע שאתם צריכים לדעת.

 

מה זו תאונת עבודה?

יש מי שסבורים שתאונת עבודה היא כזו שקורית אך ורק במקום העבודה. אבל האמת היא, שיש בהדרה של תאונת עבודה קצת מעבר. אדם שעבר תאונה באחד או יותר מהמצבים הבאים, צפוי להיות מוגדר כ- "נפגע בתאונת עבודה":

כך שבעצם, לא פעם, אנשים עוברים תאונת עבודה מבלי שהם יודעים בכלל שמגיעים להם פיצויים בעקבותיה.

 

מהי מחלה מקצועית?

כדי שנוכל להציג בפניכם את ההבדלים בין השתיים, חשוב שנגדיר גם את מחלת המקצוע. מחלה מסוג זה שונה מתאונת עבודה שעשויה לבוא בעקבות נפילה מגובה, החלקה על רצפה רטובה ועוד, מבירור שערכנו עם כמה עורכי דין תאונת עבודה נמסר לנו כי מחלת מקצוע היא כזו שיש לה רשימה סגורה מראש. כלומר, מדובר ברשימת מחלות שההופעה שלהן או ההתפתחות שלהן קשורה להתנהלות במקום העבודה.

 

מה ההבדל בין תאונת עבודה לבין מחלה מקצועית?

תאונת עבודה היא כזו שמתרחשת ברגע אחד. זאת אומרת, עובד יכול לקבל מכה בעקבות נפילה שלו, מעידה של מישהו אחר, נפילה של חפץ כבד או כל אירוע שקורה ברגע אחד בלבד. מחלת מקצוע לעומת זאת הינה עניין מתמשך. שכן, מחלה כמו סרטן ריאות יכולה להתפתח עם הזמן (זה לא עניין שקורה ברגע). המחלה מתפתחת בעקבות חשיפה לחומרים שונים שמסוכנים לגוף האדם וגורמים להתפתחות של מחלה זו או אחרת. כך שבעצם אפשר לומר שתאונת עבודה קורית במקום מסוים ברגע אחד ומחלה מקצועית מתפתחת לאחר זמן מה של חשיפה לגורם מסוכן.

 

הדמיון בין תאונת עבודה לבין מחלה מקצועית

נקודת הדמיון המשותפת לשתי ההגדרות שצוינו לעיל זו העובדה כי בשני המקרים הללו, יש להגיע בהקדם האפשרי אל עורך דין שבקיא בתחום. שכן, עורך דין יכול להציג בפני הנפגעים את הזכויות שלהם ולסייע להם לתבוע כדי לקבל את הפיצויים שמגיעים להם כחוק. לא פעם, הנפגעים זקוקים לקבלת טיפול רפואי והם לא צריכים לממן אותו מכיסם במידה ואכן עברו תאונת עבודה או מחלה מקצועית.

 

לסיום

אלו היו ההבדלים בין תאונת עבודה למחלה מקצועית. כעת, ידועים לכם הפרטים ואתם מוזמנים להעביר אותם הלאה.

פטיש

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.