המטרה של תו נכה היא להקל על הניידות של הנכים. במאמר הבא נסביר מי יכול להוציא תו כזה, מה התהליך שאותו צריך לעבור וכמובן גם עם מי כדאי להתייעץ
חוק הנכים קובע מה ההבדל בין סוגים שונים של תגי נכה ואיך אפשר להוציא אותם. לפי החוק, תג החניה אמור לעמוד לשימוש האישי של הנכה בלבד. עם זאת, מותר להשתמש בתג הנכה גם אם הנכה נוסע ברכב עם מלווה. לשם השוואה, אדם לא מורשה שעושה שימוש בתג נכה עובר עבירה פלילית שבצידה קנס של עד 13 אלף ש"ח.

 

איך מקבלים תו נכה?

הוצאת תו נכה מתאפשרת לאחר התייעצות עם בעלי מקצוע שמגיעים מהתחום ומכירים אותו. אמנם החוק לא מחייב מעורבות של גורם חיצוני על מנת להוציא תו נכה ויש שורה ארוכה של זכויות שאותן ניתן לממש גם בצורה עצמאית, אבל מומלץ לערב בעלי מקצוע שמגיעים מהתחום ומכירים אותו. כך ניתן גם לקצר את משך הזמן שעובר מרגע הגשת הבקשה לקבלת הצו ועד שמקבלים אותו – וגם למנוע טעויות שלא יאפשרו את המיצוי המלא של הזכויות.

 

מה ההבדל בין סוגי תגים?

היכרות עם הזכויות שמגיעות לכל אזרח בישראל היא תנאי למימוש היתרונות של תו נכה. כך למשל כדאי לדעת שיש הבדל בין תג נכה רגיל, תג נכה על כיסא גלגלים, תג נכה של משרד הביטחון ותג נכה על כיסא גלגלים מטעם משרד הביטחון. מצד שני, קיים גם מאפיין משותף לכל סוגי התגים – כמו למשל שתג חניה לנכה מאפשר להחנות את הרכב במקומות מסומנים שמיועדים לכך ואף במקומות שבהם החניה אינה מותרת אך כל עוד היא גם לא מפריעה לתנועה.

 

איפה צריך להציג את התג?

סוגיה אחרת ולא פחות רגישה שנוגעת לנושא של תו נכה מטעם משרד התחבורה ומשרד הרישוי היא כמובן איפה צריך להציג אותו. בהקשר הזה, החוק קובע שאם בעל הזכאות מקבל תג חניה קשיח, עליו להצמיד אותו לשמשת הרכב בעת החניה ובאופן שיאפשר לראות אותו בבירור. כמו כן ועל אף שתג חניה אחד יכול להיות משויך לשני כלי רכב שמשמשים לנסיעת הנכה, התג לא נושא על גביו את מספרי כלי הרכב.

 

הגשת בקשה לתג חניה לנכה

החלק הבירוקרטי שאותו צריך לעבור על מנת למצות את הזכויות השמורות בחוק בנוגע להוצאת תו נכה כולל הגשת בקשה. כאן, יש הבדל בין הגשת בקשה חדשה לבין חידוש תג, השלמת מסמכים או המרת סוג התג. בנוסף, פעולות דומות אך אחרות צריכות להתבצע כדי לעדכן רכבים בנוגע לתג חניה לנכה או על מנת להפיק בקשה לזכאות להנחה באגרת רישוי הרכב, קבלת החזר או תשלום הפרשי אגרות.

איך מקבלים תו נכה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.