חשבון הבנק שלכם הוגבל? כל מה שאסור לעשות

תוכן עניינים

ניהול הבנקים בישראל וברוב המדינות המערביות בעולם, מוגבל על ידי חוקים שונים, שנועדו לשמור על יציבותה של המערכת הכלכלית. חלק מהחוקים האלה במדינת ישראל קשורים להטלת הגבלות על חשבונות של אנשים שלא עומדים בהתחייבויות הכספיות שלהם כראוי. בכתבה נסקור חשבונות מוגבלים מסוגים שונים, ונכתוב מה אסור לאסור במצב של חשבון מוגבל. 

 

מה זה חשבון מוגבל?

הגבלה בחשבון היא בעצם הטלת איסור על רישום וחתימה על צ'קים בחשבון המוגבל. כמו כן,  מוטל על האדם שברשותו החשבון המוגבל, איסור על פתיחת חשבון עם צ'קים. שימו לב, אדם שהוגדר לו חשבון מוגבל, רשאי לפתוח חשבון בנק חדש ללא אפשרות של משיכת צ'קים. במידה וקיבלתם סירוב מהבנק שלכם לפתיחת חשבון בנק רק על רקע חשבון מוגבל, מומלץ לכם לבדוק את הנושא מול בנק ישראל.

 

סוגי החשבונות המוגבלים בישראל

ישנם 3 סוגים של חשבונות מוגבלים ברמות הגבלה שונות. ההגבלה הקלה ביותר, היא  הגבלה רגילה, שחלה על אנשים או חברות, שמחשבונם נמשכו 10 צ'קים ללא כיסוי בתקופה של שנה. במקרה זה, ההגבלה על החשבון ובעליו מוטלת למשך שנה.

הסוג השני הוא הגבלה חמורה. הגבלה זאת מוטלת על מי שהוגבלו  לו שני חשבונות בנק או חשבון בנק אחד פעמיים בפחות משלוש שנים. בהגבלה מסוג זה מוגבלים כל החשבונות של בעל החשבון וכל החשבונות המשותפים שלו. הגבלה זאת נמשכת שנתיים. ההגבלה החמורה ביותר חלה על מי שהוא פושט רגל, או הוגדר כמוגבל על ידי רשויות שונות כמו רשות המיסים ובית הדין הרבני. הגבלות אלה נקראות הגבלות בנסיבות מיוחדות, והן ייחודיות לאדם שהוגבל.

 

כתיבת צ'קים נוספים לאחר הטלת ההגבלה

כמובן שהאיסור החמור והחשוב ביותר, הוא כתיבת צ'קים לאחר שחשבון בנק בבעלותך הוגבל. כתיבה של צ'קים ללא כיסוי היא פעולה שאפשר לעשות בקלות אם לא מכירים את מצב הצ'קים שעדיין לא נפדו ולא מודעים למחויבויות כספיות כאלה ואחרות. לכן, כתיבה של צ'ק לאחר שחשבון הבנק של הכותב הוגבל, במידה ויש לו אפשרות לכך, היא טעות גדולה שצריך להימנע ממנה לחלוטין.

 

לוותר על בדיקה של כל צ'ק שחזר ומה היא הסיבה

חשבונות מוגבלים בהגבלה רגילה לאחר חזרת 10 צ'קים שלא היה להם כיסוי. במקרה ואחד מהצ'קים הוחזר בטעות, ההגבלה על החשבון תוסר. לכן חשוב לעבור על כל הצ'קים שהוגדרו "ללא כיסוי" על ידי הבנק, ולבדוק האם זה באמת המצב.

 

אחרי ההגבלה, איך חוזרים לחיים פיננסיים נורמליים?

גם אחרי שההגבלה נגמרה, יש להקפיד על מספר דברים בכדי שדירוג האשראי שלכם יתאושש ותוכלו לקבל שירותים מבנקים שונים. צריך להפקיד סכום של כסף בצורה קבועה, לא לרשום צ'קים נוספים, להגדיר מספר הוראות קבע קטנות על חשבון הבנק, ולעיתים לקחת הלוואה קטנה ולהחזיר אותה באופן מסודר.

הגבלה בחשבון

עורך דין מחוייך
לשיחת ייעוץ עם עורך דין

מתלבטים לגבי סוגיה משפטית? לא יודעים אם צריך עורך דין או לא? השאירו פרטים וקבלו ייעוץ חינם מעורך דין מנוסה!

מידע נוסף
כיצד לפעול במקרה של תאונת עבודה?

למרות שתאונות עבודה הן בסופו של דבר תאונות, כאשר ניתן לשייך אותן לעבודה כל הזכויות של הנפגע משתנות ובפועל הוא זכאי לקבל הרבה יותר דברים

כל מה שצריך להכיר על עולם הבוררות

עולם הבוררות הוא עולם מרתק, שחשוב להכיר במידה ואתם מחפשים אחר פתרון לסכסוכים, הן עסקיים, משפחתיים או בכל תחום אחר. הבוררות מהווה תחליף למשפט ולתביעה

מה העונש החמור ביותר על מעשה מגונה

עבירת המעשה המגונה תופסת חלק נרחב בפרק עבירות המין המצוי בחוק העונשין. הענישה בגין עבירה זו קשור בשני מאפיינים עיקריים. האחד מהם הוא נסיבות המעשה

5 סיבות לעשות ייפוי כוח מתמשך לאדם

ייפוי כח מתמשך הוא מסמך משפטי אשר מגן עליכם מפני חוסר אונים ושליטה על החיים שלכם במידה ותהי חסרי כשירות לקבלת החלטות, באמצעותו תוכלו לבחור