מס רכישה ומס שבח: כמה נשלם עבור קנייה ומכירה של דירה חדשה?

תחום המיסוי בישראל, הוא תחום מורכב במיוחד, שדורש היכרות עם רזי החוק. בדיוק מסיבה זו כאשר אתם נאלצים ללמוד את חוקי המיסוי בתחום הנדל"ן, אתם רוצים להבין מהן דרישות החוק מכם, בכל שלב של המכירה ובכל מצב משפטי בו אתם נמצאים.

החוק מציג תמונה מאוד מפורטת של דרישות התשלום למיסים מכל מוכר או קונה, כך שאתם רק צריכים להבין את הדרישה ולמלא אותה. על מנת לבצע רכישה של דירה חדשה על פי החוק, שני המונחים אותם אתם חייבים להכיר הם מס שבח ומס רכישה. ולשם כך חשוב להבין מה ההבדל ביניהם ומתי אתם צריכים לשלם כל אחד מהם.

מס רכישה על רכישת דירה

 

מיסוי דירות – החוקים שאתם חייבים להכיר

ראשית, מומלץ להבין מה הם המיסים המוטלים על דירות בישראל. מס שבח, הוא מס שמוטל על כל מוכר הדירה, כל חברת שמתעסקת עם מכירת דירות, שיווק נדל"ן למגורים ואפילו מכירת קרקעות. בעוד שמס רכישה, כשמו כן הוא, מוטל על רוכש. החוק מחייב כל אדם אשר מבצע שינוי בנכס מקרקעין, כולל שיפוצים או הרחבת הנכס, לשלם מס שבח למדינה על הרווח הנוצר. כאשר אתם משפצים את הנכס שלכם, אתם בעצם משפרים בצורה משמעותית את השווי שלו.

בין אם מדובר על הרחבות בנייה, ובין אם מדובר על הקמה של קומה נוספת לבית שלכם. כל אלו הם שדרוגים, שיכולים להעלות בצורה משמעותית את ערך השוק של הבית שלכם. לכן מדינת ישראל דורשת מכל בעל נכס, אשר ביצע שינוי משמעותי בנכס שלו לשלם מס. נכון, להיום התקנות החדשות מחייבות תשלום של מס שבח בשיעור של 25% על הדירה הנמכרת. יחד עם זאת חשוב לציין שהתשלום על מיסים בתחום הנדל"ן בישראל, חל רק על מי שיש ברשותו יותר מדירה אחת. 

לצד זאת כאשר אתם רוכשים זכויות מקרקעין על פי סעיף 9 לחוק מיסוי מקרקעין, אתם חייבים לשלם מס רכישה. תשלום המס הוא תשלום המועבר ישירות למדינה. עבור ביצוע העסקה התשלום מחושב על פי שווי העסקה, והשיעורים של אחוז התשלום מתעדכנים בכל שנה מחדש. אדם אשר רוכש דירה יחידה בעלות נמוכה מ 1,744,505 ₪, לא ישלם עליה כלל מס רכישה.

אולם לאחר מדרגת מס זו, אתם מתחילים לשלם מס בשיעורים שנעים בין שלושה וחצי אחוזים ל 10% על שווי הדירה הכללי. כמו כן חשוב לציין כי על רכישת דירה שנייה ישנו תשלום מס משמעותי יותר. החוק מתייחס גם לתשלום מס רכישה, על נכסים שאינם מיועדים להיות נכס למגורים. ולכן חשוב להתייחס בצורה פרטנית לכול עסקה, על מנת להבין מה הוא תשלום מס אותו אתם צריכים להעביר למדינה עם החתימה על החוזה וכך להבטיח שאתם מבצעים את הרכישה המתחייבת מלשון החוק.

 

חותמים על עסקת נדל"ן בצורה חוקית

בכל פעם שאתם רוכשים נכס נדל"ני חדש, אתם חייבים לוודא שאתם עומדים בכל דרישות ותנאי החוק, על מנת למנוע מצב בו תמצאו את עצמכם מתמודדים עם דרישות תשלום שאתם לא מצפים להם. בדיוק מסיבה זו לאורך כל תהליך החתימה על החוזה הרכישה, מומלץ לקבל ליווי של צוות מקצועי ומיומן שכולל עורך דין ומתווך דירות.

הצוות שלכם יכול לאפשר לכם להכיר את כל תנאי החוק, כמו שאתם צריכים להכיר ולעמוד בכל הדרישות, בהתאם לסוג הנכס אותו אתם רוכשים, לעלויות המכירה שלכם, וגם למצבכם המשפטי והנדל"ני הכללי. רק ככה אתם תוכלו לרכוש את הנכס הבא, שלכם ללא הפתעות מיוחדות מבחינת מיסוי.

אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
עורך דין
עורך דין

תאונות עם אופניים חשמליים – מי אשם?

תאונה עם אופניים חשמליים (כמו כל תאונה אחרת) עוסקת במצב בו נגרם נזק לאדם מסוים או לכמה אנשים, לנזק הזה יש "אשם" והוא נושא בנזקים שנגרמו באופן מלא או חלקי

פשיטת רגל לאדם פרטי

ההתנהלות הכלכלית של כל אחד מאיתנו תשפיע עלינו רבות בכל המישורים השונים של החיים. אנחנו חיים בעידן קפיטליסטי וזה אומר שכל דבר שנרצה שיהיה לנו, נצטרך לקנות. זה מה שגורם

תביעת חדר כושר
חוק ומשפט

תביעת חדר כושר

רובנו רואים בחדר הכושר מקום חיובי, בו אפשר להתאמן ובכך לתרום לבריאות ולהפחתה במשקל. אולם לעיתים, כמו במקומות אחרים רבים אחרים בחיים, השירות שאנו מקבלים לא עומד בציפיות שלנו. בין